Wystawa komiksowa

W dniach od 8 do 28 stycznia 2019 roku (finisaż 28 stycznia o godzinie 18:00) w galerii „Tyle światów” Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana będzie wystawa – z kolekcji Wojciecha Jamy – oryginalnych plansz polskich twórców komiksów pt. „Opowieści z dymkiem”.

Autorzy prac prezentowanych na wystawie: Tadeusz Baranowski, Henryk Jerzy Chmielewski, Janusz Christa, Ryszard Dąbrowski, Grażyna Dłużniewska, Piotr Drzewiecki, Krzysztof Gawronkiewicz, Daniel „Gedeon” Grzeszkiewicz, Edmund Heydak, Karol „KRL” Kalinowski, Joanna Karpowicz, Sławomir Kiełbus, Berenika Kołomycka, Tomasz Leśniak, Bartosz Minkiewicz, Tomasz Minkiewicz, Maciej Mazur, Krzysztof „Prosiak” Owedyk, Szarlota Pawel, Maria Rostocka, Rafał Skarżycki, Rafał Szłapa, Michał „Śledziu” Śledziński, Jacek Świdziński, Mieczysław Wiśniewski, Maciej Wojtyszko.

Finisaż28 stycznia o godzinie 18:00 – połączony będzie ze spotkaniem z autorem wystawyWojciechem Jamą.

ilustracje: Daniel „Gedeon” Grzeszkiewicz

Tadeusz Baranowski (rocznik 1945) – malarz, rysownik i scenarzysta komiksów, ilustrator. Absolwent Wydziału  Malarstwa i Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Twórca przesyconych humorem komiksów publikowanych w czasopismach: Świat Młodych („Ten piekielny Barnaba”, „Skąd się bierze woda sodowa”, „Przepraszamy, remanent”, „Orient Men” i wiele innych 1975-1984), Razem („Kącik porad praktycznych” 1977/1978), Na Przełaj („Slurp i Blurp” 1985). Autor projektów plastycznych pełnometrażowej animacji rysunkowej ze Studia Filmowego Se-Ma-For pt. „Filemon i przyjaciele” (1991). W 2007 roku został odznaczony Srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Henryk Jerzy Chmielewski (rocznik 1923) – autor ukazującej się od 1957 roku serii komiksów o przygodach „Tytusa, Romka i A’tomka”. W latach 1950-1956 studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Pracował jako rysownik w redakcjach Świata Przygód i Świata Młodych. W 2007 roku został odznaczony Złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Janusz Christa (rocznik 1934) – jeden z największych polskich twórców komiksów. Rysownik i scenarzysta, którego komiksowe paski w latach 1958-1974 drukował Wieczór Wybrzeża („Kajtek Majtek”, „Kajtek i Koko”), współpracownik Świata Młodych, w którym na ostatniej stronie ukazywały się przygody „Kajka i Kokosza”. Blog Na Plasterki!!! – internetowe kompendium wiedzy o autorze – podaje, że Janusz Christa narysował „4.700 komiksowych pasków, 700 plansz i olbrzymią ilość ilustracji. Wydał około 40 albumów komiksowych w łącznym nakładzie 10 milionów egzemplarzy”. W 2007 roku został odznaczony Srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Ryszard Dąbrowski
(rocznik 1968) – scenarzysta i rysownik komiksów. Absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autor cyklów o „Likwidatorze” i „Redaktorze Szwędaku”. Tworzone przez niego postaci są wyraziste i kontrowersyjne w odbiorze.

Grażyna Dłużniewska (rocznik 1946) – scenograf teatralny i filmowy, ilustratorka książek dla dzieci i dorosłych. Studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki, gdzie obroniła dyplom w 1974 roku w katedrze prof. Zofii Chrostowskiej. Jest, m.in. autorką komiksu „Trzynaste piórko Eufemii” (1977).

Piotr Drzewiecki (rocznik 1963) – rysownik, scenarzysta, autor komiksów.

Krzysztof Gawronkiewicz
(rocznik 1969) – grafik, malarz, storyboardzista, autor komiksów. Absolwent Liceum Plastycznego, dwukrotnie student Akademii Sztuk Pięknych  w Warszawie (Wydział Architektury Wnętrz, Wydział Grafiki). Autor, m.in. komiksów: „Mikropolis” (scenariusz Denis Wojda), „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona” (scenariusz Grzegorz Janusz), „Achtung Zelig!” (scenariusz Krystian Rosiński).

Daniel „Gedeon” Grzeszkiewicz (rocznik 1980) – grafik, autor ilustracji książkowych i komiksów. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Dwukrotnie (2006 i 2007) zdobył główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi w kategorii profesjonalisty.

Edmund Heydak
(rocznik 1937) – autor historii obrazkowej „Furdyga i Syn” publikowanej na łamach Ilustrowanego Kuriera Polskiego w latach 1948-1951 wzorowanej na niemieckiej historii „Vater und Sohn” Ericha Ohsera (ps. E.O.Plauen).

Karol „KRL” Kalinowski (rocznik 1982) – autor komiksów. Absolwent projektowania graficznego pracujący jako bibliotekarz. Autor, m.in. komiksów: „Łauma” (Nagroda za Najlepszy Polski Album Komiksowy 2009/2010 na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi), „Kościsko”, „Furkot”, „Turbolechici”, „Borka i Sambor”.

Joanna Karpowicz (rocznik 1976) – malarka, ilustratorka. Absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Autorka, m.in komiksów: „Szminka”, „Jutro będzie futro”, „Pocztówki z Białegostoku”, „Kwaśne jabłko”, „Anastazja”, „Anubis” (artbook).

Sławomir Kiełbus (rocznik 1969) – autor komiksów i ilustrator, znany głównie z komiksu prasowego. W 2002 roku zdobył nagrodę Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Autor, m.in. serii „Gwidon”, „Milkymen”.

Berenika Kołomycka (rocznik 1983) – graficzka, rzeźbiarka, scenarzystka i rysowniczka komiksów. Laureatka Grand Prix Komiksu na MFKiG w Łodzi (2011). Komiks „Malutki Lisek i Wielki Dzik. Tom 1. Tam” został nagrodzony w drugiej edycji konkursu (2015) na komiks dla dzieci imienia Janusza Christy.

Tomasz Leśniak (rocznik 1977) – rysownik, animator i twórca komiksowy. Wspólnie z Rafałem Skarzyckim jeszcze Liceum stworzyli postać „Jeża Jerzego”, którego przygody ukazywały się w szkolnej gazetce Frytki. Później „Jeż Jerzy” ukazywał się przez lata w czasopiśmie Świerszczyk i w wersji bardziej dorosłej w miesięczniku Ślizg. Są oni również autorami serii komiksów „Tymek i Mistrz”. Obaj autorzy z powodzeniem tworzą od 2015 roku serię książek dla dzieci „Hej, Jędrek!”, w której ukazało się już 5 tomów.

Bartosz Minkiewicz (rocznik 1975) – rysownik, scenarzysta komiksowy, satyryk i ilustrator. Razem z bratem Tomaszem – od 2003 roku – twórca serii komiksowej „Wilq Superbohater”.

Tomasz Minkiewicz (rocznik 1978) – rysownik, scenarzysta komiksowy, pisarz, satyryk i ilustrator. Razem z bratem Bartoszem – od 2003 roku – twórca serii komiksowej „Wilq Superbohater”.

Maciej Mazur
(rocznik 1971) – grafik, ilustrator, rysownik komiksów. Debiutował rysunkami w tygodniku Odrodzenie w 1988 roku, a jego debiut komiksowy miał miejsce w 1992 roku w czasopiśmie Świat Młodych – komiksem „Straszny John i jego banda” – do scenariusza Jarosława Jarosza. Zilustrował ponad 20 książeczek dla dzieci, a do niektórych tworzył teksty.

Krzysztof „Prosiak” Owedyk (rocznik 1971) – autor komiksów. Absolwent Liceum Plastycznego w Katowicach. Wydawca zina komiksowego Prosiacek. Autor, m.in. komiksów: „Ósma czara”, „Ratboy”, „Blixa i Żorżeta”, „Będziesz smażyć się w piekle”.

Szarlota Pawel / Eugenia Pawel Kroll (rocznik 1950) – scenarzystka i rysowniczka komiksów, ilustratorka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Długoletnia współpracowniczka Świata Młodych, w którym przez lata ukazywały się serie komiksowe „Jonka, Jonek i Kleks” oraz „Kubuś Piekielny”. W 2010 roku została odznaczona Brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Maria Rostocka (rocznik 1981) – malarka, rysowniczka i autorką komiksów. Studiowała malarstwo i projektowanie plakatu na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2007 roku zdobyła wyróżnienie na Festiwalu Niemego Komiksu „No Word Comics” w Bolzano we Włoszech, a w 2012 roku zajęła pierwsze miejsce w konkursie na komiks o powstaniu warszawskim.

Rafał Skarżycki (rocznik 1977) – scenarzysta komiksowy, pisarz i filozof. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Wspólnie z Tomaszem Leśniakiem jeszcze Liceum stworzyli postać „Jeża Jerzego”, którego przygody ukazywały się w szkolnej gazetce Frytki. Później „Jeż Jerzy” ukazywał się przez lata w czasopiśmie Świerszczyk i w wersji bardziej dorosłej w miesięczniku Ślizg. Są oni również autorami serii komiksów „Tymek i Mistrz”. Obaj autorzy z powodzeniem tworzą od 2015 roku serię książek dla dzieci „Hej, Jędrek!”, w której ukazało się już 5 tomów.

Rafał Szłapa (rocznik 1976) – ilustrator, scenarzysta i rysownik komiksów. Absolwent wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Twórca serii komiksowej „Bler”.

Michał „Śledziu” Śledziński (rocznik 1978) – współtwórca i redaktor naczelny magazynu komiksowego Produkt, autor m.in. komiksów: „Osiedle Swoboda”, „Fido i Mel”, „Wartości rodzinne”.

Jacek Świdziński (rocznik nieznany:) – autor, m.in. komiksów: „Przygody Powstania Warszawskiego” (razem z Michałem Rzecznikiem), „A niech Cię, Tesla!”, „Zdarzenia 1908” i „Wielka ucieczka z ogródków działkowych”. Jego najnowszy album to „Powstanie – film narodowy”.

Mieczysław Wiśniewski (rocznik 1925) – rysownik, ilustrator, malarz. Pracował jako grafik w Ministerstwie Obrony Narodowej, ilustrował wiele książek o tematyce militarnej, w tym tworzył okładki do licznych tomików z serii Żółty Tygrys. Jest autorem jednego zeszytu z serii Kapitan Żbik (Śledzić Fiata 03-17 WE 1968), dziewięciu zeszytów serii Podziemny Front (1969-1972) oraz 20 zeszytów z serii Kapitan Kloss (1971-1973). Ta ostatnia seria stała się największym przebojem eksportowym PRL-u, z wydaniami w Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Czechosłowacji, Jugosławii.

Maciej Wojtyszko (rocznik 1946) – reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, pisarz, autor sztuk, filmów animowanych. Ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (dyplom 1973). Jest autorem scenariusza komiksu pt. „Trzynaste piórko Eufemii” (1977).  Odznaczony, między innymi Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Orderem Uśmiechu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.