24 czerwca 2023 roku o godzinie 18:00 na parkingu obok Oświęcimskiego Centrum Kultury rozpocznie się – tradycyjnie na powitanie lata i wakacji – plenerowa projekcja filmowa w ramach XVII Oświęcimskiego Kinowego Ogródka Plenerowego.

godz. 19:30/19:45:

„Metropolis” | film niemy z muzyką na żywo zespołu Czerwie
prod. Niemcy 1927, reż. Fritz Lang, 91 minut

„Metropolis” to niemy, niemiecki ekspresjonistyczny film science fiction z 1927 roku. Scenariusz został napisany przez Fritza Langa i Theę von Harbou, której powieść Metropolis wydana w 1926 roku powstała głównie na potrzeby filmu.

Monumentalne dzieło prezentuje dystopijną wizję miasta przyszłości, którego społeczeństwo jest podzielone na dwie grupy – myślicieli, którzy stwarzają plany (ale nie wiedzą jak wszystko działa) oraz robotników, którzy wytwarzają (ale nie mają żadnej wizji). Są od siebie kompletnie odseparowani, ale razem tworzą jednak całość.

Jeden człowiek z grupy myślicieli ośmiela się odwiedzić podziemia, gdzie robotnicy wykonują trudną pracę. Jest bardzo zdziwiony tym, co zobaczył…

Przesłaniem filmu, wspomnianym w planszy na początku i na końcu, są słowa: Pomiędzy rozumem a rękami musi być serce (Mittler zwischen Hirn und Händen muss das Herz sein).

Po premierze w Niemczech film wywołał wśród krytyków mieszane uczucia. Publika doceniała stronę wizualną, zwracając jednak uwagę na naiwną historię. Film nie odniósł dużego sukcesu, co w połączeniu z ogromnym budżetem (najdroższa niemiecka produkcja tamtych czasów) doprowadziło wytwórnię UFA na skraj bankructwa. Krytyka oraz wymogi cenzury wymusiły na twórcach usunięcie około pół godziny materiału filmowego, głównie scen związanych z okultyzmem oraz losami postaci pobocznych o mniejszym wpływie na fabułę.

W 2001 roku odtworzony i zrekonstruowany cyfrowo film, w formie możliwie najbardziej zbliżonej do stanu z dnia swojej premiery, został wpisany na międzynarodową listę UNESCO „Memory of the World” / „Pamięć Świata”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.